You are currently viewing Jak chronić swój dom i drewno przed szkodnikami?

Jak chronić swój dom i drewno przed szkodnikami?

  • Post published:2023-06-01

Każdy, kto ma swoje mieszkanie, dom czy inną nieruchomość, chce, aby ta jak najdłużej wyglądała niemalże idealnie. Jednak niestety, niektóre materiały wykorzystywane do budowy ich konstrukcji są wyjątkowo narażone na zniszczenie. Mowa m.in. o drewnie, które uwielbiane jest przez różne szkodniki – korniki, kołatki domowe czy spuszczele pospolite. Te na pozór niewielkie owady mogą wyrządzić poważne szkody, a niekiedy nawet bezpośrednio przyczynić się do osłabienia struktury elementów drewnianych. Wówczas wymiana ich na nowe może okazać się konieczna. Niemniej jednak istnieją jeszcze inne sposoby, aby stosunkowo wcześnie pozbyć się nieproszonych gości.

Skąd wiadomo, że w drewnie pojawiły się szkodniki?

W zależności od tego, jaki drewnojad się pojawił, oznaki będą inne. Pierwszym objawem obecności np. kołatka domowego są otwory o wielkości 1 mm, z których wysypuje się mączka drzewna. Można spotkać się również z donośnymi odgłosami kołatania, zupełnie nieprzypominającymi żerujące szkodniki. Najczęściej to stukanie będące następstwem uderzania silnego osobnika – samca – w twardy fragment surowca. Natomiast gdy ma się do czynienia ze spuszczelem pospolitym w upalne dni wyraźnie słychać odgłosy żerowania. W przypadkach silnie zaatakowanego przez kolonie tych szkodników drewna, można zauważyć wydostające się z niego owady, a także kilkumilimetrowe otwory wylotowe, w których, podobnie jak w przypadku kołatka, znajduje się mączka drzewna.

Jak pozbyć się szkodników z drewnianych konstrukcji?

Szybka reakcja to klucz do sukcesu, jeśli chce się zachować nieuszkodzoną strukturę drewna, niestety bardzo często naruszaną przez tego typu owady. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zdecydowanie na pomoc firmy DDD specjalizującej się w tego typu usługach. Jedną z najczęściej praktykowanych metod, wyróżniającą się wysoką skutecznością jest fumigacja. Wykonuje się ją przy pomocy substancji chemicznych – fumigatorów – mających szkodnikobójcze działanie. Te występują w różnych formach – gazowej, dymnej oraz parowej. Niemniej jednak nie zadziałają bez odpowiedniego przygotowania, mianowicie szczelnego zamknięcia obiektu poddawanego dezynsekcji. Powinna stworzyć się swego rodzaju komora, do której pod ciśnieniem wprowadzany jest roztwory. Co istotne, to w 100% bezpieczny sposób, ponieważ charakteryzuje się bezinwazyjnością w stosunku do drewna.

Jak przebiega fumigacja?

Fumigacja znana również jako gazowanie powinna być wykonywana tylko przez profesjonalistów ze względu na swoje zabójcze właściwości. Zwalczanie szkodników tym sposobem wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ toksyczny gaz nie może zostać rozpylony poza obiektem, w którym te się znajdują. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu, przeprowadzenie go będzie trwało dłużej. Ma tu znaczenie wielkość i kubatura obiektu zainfekowanego przez owady, a także pogoda w trakcie wykonywania tej usługi. Fumigacja może trwać tylko tydzień, ale w niektórych przypadkach przeciąga się nawet do trzech tygodni. Podczas gazowania, a także krótko po nieruchomość zostaje czasowo wyłączona z użytkowania. Profesjonaliści na koniec są zobowiązani do zdjęcia zabezpieczeń, a także dokładnego wywietrzenia oraz sprawdzenia stężenia gazu, wykorzystując do tego odpowiednie urządzenia, m.in. mierniki.

Obowiązkowa fumigacja eksportowa

Szkodniki żerujące w drewnie pojawiają się nie tylko w więźbach dachowych, meblach, podłogach, boazeriach czy innych konstrukcjach domów i mieszkań. Zasiedlają także materiały opakowaniowe, wykorzystywane w transporcie. Warto podkreślić, że fumigacja eksportowa w branży przewozów międzynarodowych jest obowiązkowa, ze względy na wymóg m.in. państw spoza Unii Europejskiej.  Dezynsekcja musi zostać przeprowadzona zgodnie z IPPC ISPM 15:2009. Najczęściej to fumigacja z wykorzystaniem fumigatorów lub obróbka termiczna. Zwalczanie szkodników w tej sposób to jedna z najskuteczniejszych metod ze względu na docieranie nawet do trudno dostępnych miejsc. Technika ta umożliwia na wytępienie owadów w różnych stadiach rozwoju (larwa, poczwarka, osobnik dorosły).