Monitoring HACCP

Monitoring HACCP

Wszystkim naszym Klientom oferujemy opracowanie oraz wdrożenie zaawansowanego systemu ochrony przed szkodnikami. Wykorzystujemy do tego metody zwalczania os, pluskiew, prusaków, szerszeni i innych insektów z uwzględnieniem wszystkich możliwych środków. Współpracujemy nie tylko z Klientami indywidualnymi, ale też firmami, zakładami przemysłu spożywczego, hurtowniami, magazynami, sklepami, szkołami czy restauracjami. Możesz liczyć na naszą wiedzę popartą latami doświadczenia oraz pełne zaangażowanie w ochronę przed szkodnikami. System HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points – to w tłumaczeniu System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Składa się na niego wiele procedur, które mają sprawnie zarządzać bezpieczeństwem, zwłaszcza w miejscach związanych z produkcją, przetwarzaniem czy dystrybucją żywności.

Kompleksowy monitoring HACCP

System HACCP opiera się na dwóch głównych filarach – analizie zagrożeń zdrowotnych oraz analizie krytycznych punktów kontroli. Warto zaznaczyć, że kładzie on główny nacisk na przyczyny zagrożeń bezpośrednio w miejscu ich powstawania. W związku z tym jeszcze przed wyprodukowaniem wyrobu zapobiega się lub ewentualnie eliminuje różne zagrożenia związane z surowcami, personelem, maszynami czy całym procesem technologicznym. Nie da się ukryć, że jest to obecnie najefektywniejszy sposób gwarantowania bezpieczeństwa żywności, co potwierdza uznanie go przez wszystkie zainteresowane nim organizacje. Co zostaje zatem uznane przez monitoring HACCP za zagrożenie? Wszystko, co naraża konsumenta na niebezpieczeństwo. Zasadniczo wyróżnia się w HACCP trzy rodzaje zagrożeń – mikrobiologiczne, fizyczne i chemiczne.

Po co wdrażać system HACCP?

Głównym zadaniem HACCP są działania prewencyjne przed szkodnikami. Zwalczanie prusaków, karaluchów czy innych pasożytów ma zatem miejsce dopiero w sytuacji kiedy procedury HACCP zawiodą. Cykliczne monitorowanie obiektu, urządzeń, procedur czy ludzi służy podjęciu działań korygujących, a także błyskawicznej reakcji w przypadku pojawienia się zagrożenia. Sam system HACCP jest korzystny nie tylko dla konsumentów, ale i przedsiębiorców. Ci pierwsi mają pewność, że spożywana przez nich żywność jest bezpieczna, natomiast przedsiębiorcy budują dzięki HACCP zaufanie do firmy oraz poprawiają jej wizerunek.

Wdrożenie systemu HACCP oraz instrukcje GHP

GHP to nic innego jak Dobra Praktyka Higieniczna, której wytyczne powinny być podstawą do wdrażania systemu HACCP w każdym przedsiębiorstwie. Jej program musi uwzględniać konkretną strukturę organizacyjną oraz specyfikę działalności firmy. Instrukcje GHP dotyczą nie tylko procesu mycia i dezynfekcji czy higieny osobistej pracowników. W praktyce związane są one ze znacznie większą liczbą obszarów, których integracja wpływa na bezpieczeństwo żywności.

Wymogi Dobrej Praktyki Higienicznej obejmują:

  • lokalizację, otoczenie i infrastrukturę zakładu,
  • pomieszczenia wraz z ich układem funkcjonalnym,
  • maszyny i urządzenia,
  • procesy mycia oraz dezynfekcji,
  • zaopatrzenie w wodę,
  • kontrolę odpadów,
  • zabezpieczenie przed szkodnikami oraz kontrole w tym zakresie,
  • szkolenie personelu,
  • higienę personelu,
  • magazynowanie żywności,
  • transport wewnętrzny,
  • prowadzenie dokumentacji GHP.