Dezynsekcja magazynu
Zabezpieczenie magazynowanego ziarna dzięki dezynsekcji
Przed rozpoczęciem składowania ziarna, w dobrze wysprzątanym i przygotowanym do tego celu pomieszczeniu warto przeprowadzić dezynsekcję. To ostatni dzwonek na przygotowanie magazynów płaskich i silosów na przyjęcie nowych zbiorów. Zabieg ten jest niezwykle istotny, ponieważ pomaga utrzymać jakość ziarna na wysokim poziomie, minimalizuje też ryzyko strat spowodowanych zanieczyszczeniami. Jeśli interesuje Państwa taka usługa, zachęcamy do kontaktu. Zapewniamy profesjonalne i skuteczne zrealizowanie zlecenia.
Opryskiwanie – metoda zwalczania szkodników.
Opryskiwanie należy przeprowadzać według szczegółowych zaleceń stosowania preparatu podanych w etykiecie-instrukcji stosowania wybranego środka ochrony roślin. Gdy magazyn jest silnie zaatakowany przez szkodniki, wówczas należy opryskiwać nie tylko jego sufit, ściany i podłogi, ale także zewnętrzne ściany budynku i podłoże przylegające do ścian budynku z zewnątrz. Po zabiegu pomieszczenie pozostawić możliwie jak najdłużej zamknięte (najmniej przez 4 godziny).
Po upływie doby sprawdzamy pomieszczenie, czy znajdują się w nim martwe owady. Jeśli w jednym lub kilku miejscach stwierdzimy szkodniki, wówczas należy je dokładnie sprawdzić, dokładniej usunąć resztki pasz i produktów i ewentualnie powtórzyć zabieg opryskiwania tych miejsc. Kontrolą należy objąć również narzędzia i maszyny używane do pracy, a także środki transportu, które należy dezynsekować kontaktowymi chemicznymi środkami owadobójczymi. Magazyny na pasze i puste pomieszczenia inwentarskie, w którym występują trojszyki, można też zamgławiać (Actellic 500 EC), odymiać (Actellic 20 FU) lub nawet opylać (K-Obiol 02 DP).
Do pustego magazynu, w którym przeprowadzono zabiegi higieniczno-sanitarne i niezbędną dezynsekcję chemiczną preparatem kontaktowym można wprowadzać pasze oraz zboże, oczyszczone z piasku i nasion chwastów, odpowiednio przesuszone i schłodzone. Produkty i opakowania przed złożeniem do magazynu należy zawsze kontrolować, czy nie zawierają szkodników.
Zwalczanie szkodników magazynowych.
W ochronie przechowywanych produktów przed trojszykami i innymi szkodnikami magazynowymi ważne miejsce zajmuje profilaktyka, a więc proste, ale bardzo ważne ogólnogospodarcze zabiegi higieniczno-sanitarne, które mają na celu niedopuszczenie do rozwoju szkodników w magazynach. Przed wprowadzeniem produktów do magazynu należy zadbać o jego stan.
Pasze, ziarno zbóż i inne produkty powinny być magazynowane w specjalnych budynkach. Budynek, nawet z małym pomieszczeniem magazynowym, w którym przechowywać będziemy pasze, musi być zaprojektowany tak, aby dostęp szkodników do zgromadzonych pasz był ograniczony lub nawet niemożliwy. Ważny jest rodzaj materiału użytego do budowy magazynu i jego usytuowanie. Budynek powinien być wyposażony w urządzenia do wietrzenia lub suszenia produktów oraz powinien mieć odpowiednie warunki do prawidłowej kontroli stanu przechowywanych produktów, a w razie potrzeby do przeprowadzenia zabiegów zwalczania szkodników.
Magazyny powinny być suche. Należy zwrócić uwagę na to, aby woda nie przenikała do magazynu z zewnątrz przez nieszczelne ściany i sufity lub od spodu budynku. Magazyn powinien mieć dobre fundamenty nie przepuszczające wilgoci, a podłogę cementową.Podłogi, ściany i przegrody powinny być szczelne i gładkie. Przed złożeniem produktu w pomieszczeniu należy wszelkie szpary, szczeliny i dziury wypełnić kitem, cementem lub zaprawą murarską. W pomieszczeniach magazynowych nie powinny gromadzić się resztki produktu. W prymitywnych i prostych spichlerzach, w których drewniane ściany i podłogi mają dużo szczelin, trudniej jest uchronić przechowywane produkty niż tam, gdzie magazyn jest szczelny i łatwy do oczyszczenia.
Okna powinny być oszklone i szczelnie zamykające się. Okna otwierane zabezpiecza się dodatkowo siatką o małych otworach, która wtedy, gdy okna są otwarte, nie pozwala na przenikanie z zewnątrz trojszyków i innych szkodliwych owadów, ptaków i gryzoni.
W odległości 2-3 m od budynku magazynowego lub inwentarskiego ziemia powinna być utwardzona i bez darni. W najbliższym sąsiedztwie nie powinno być słomy, śmieci czy resztek ziarna. W sąsiedztwie budynków powinna być ciągle utrzymywana czystość.
Czystość obiektów i pomieszczeń magazynowych jest jednym z najważniejszych warunków właściwego przechowywania pasz.
Należy ściany, sufit i podłogę magazynu dokładnie oczyścić usuwając resztki pasz i innych produktów, śmieci, zmiotki, pajęczynę i kurz, a nawet je wygładzić. Duża ilość pyłu i brudu w pomieszczeniu pochłania stosowane preparaty owadobójcze i znacznie ogranicza kontakt szkodników z każdym insektycydem. Aktywność wielu dobrych środków owadobójczych w pomieszczeniach zapylonych i brudnych jest krótka.
Preparaty kontaktowe działają na owady głównie poprzez pokrycie ciała porażając układ nerwowy, ale również poprzez przewód pokarmowy, gdy zostaną naniesione na ich pokarm (np. na resztki pasz w szczelinach ścian). Preparaty te można stosować do powierzchniowego opryskiwania pustych pomieszczeń magazynowych i inwentarskich oraz do opryskiwania lub zaprawiania ziarna.